ВИДЕО: Рајо Ваљекано во трка за ЛШ, мрежата на Димитриевски мируваше по осми пат во „Ла Лига“

фото: EPA-EFE/R. Garcia

Нова победа за екипата на Рајо Ваљекано во најсилното шпанско првенство, остварена на домашен терен против Алмерија со резултат 2:0.

По осми пат сезонава во „Ла Лига“ мируваше мрежата на македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски.

Претходно тоа се случи на натпреварите против Барселона (0:0), Еспањол (2:0), Хетафе (0:0), Севиља (1:0), Селта Виго (0:0), Реал Ваљадолид (1:0) и Виљареал (1:0).

Во денешната победа на Рајо Ваљекано Ели си постигна автогол во 54 минута, а конечниот епилог го постави Гарсија во 63 минута по асистенцијата на Палазон.

На табелата составот на Ираола по деветтата победа во шампионатот е на петтата позиција со 32 бодови и повторно е во трка за едно од местата кои водат во групите на Лигата на шампионите следната сезона. По 20 кола, води Барселона со 53 бодови, пред Реал Мадрид кој има 45, третопласиран е Реал Сосиедад (39), а на четвртото место е Атлетико Мадрид (35).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот