ВИДЕО | „Путин сакаше да ме убие со ракета“ вели поранешниот британски премиер Џонсон

Фото: ЕПА

Борис Џонсон изјави дека Владимир Путин му се заканил со ракетен напад во „вонреден“ телефонски повик во пресрет на руската инвазија на Украина, пренесува „Би-Би-Си“.

Тогашниот британски премиер рече дека Путин му рекол дека „тоа ќе потрае само една минута“. Џонсон вели дека коментарот бил даден откако тој предупредил дека војната ќе биде „крајна катастрофа“ за време на „многу долг“ повик во февруари 2022 година.

Детали од размената се откриени во документарецот на „Би-Би-Си“, во кој се испитуваат интеракциите на Путин со светските лидери. Џонсон го предупредил Путин дека инвазијата на Украина ќе доведе до санкции од Западот и повеќе војници на НАТО на руските граници.

Тој, исто така, се обидел да ја одврати руската воена акција со тоа што му кажал на Путин дека Украина нема да се приклучи на НАТО „во догледна иднина“.

Но, Џонсон рекол: „Тој ми се закани во еден момент и ми рече: „Борис, не сакам да те повредам, но, со проектил, ќе потрае само една минута“ .

„Но, мислам дека од многу опуштениот тон што го имаше, видот на одвоеност што се чинеше дека го има, тој само си играше заедно со моите обиди да го натерам да преговара“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот