9.2 C
Скопје

ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Претседателот на Русија, Владимир Путин изјави дека е избегната еколошка катастрофа од големи размери во градот Усоље-Сибирскоје. Меѓутоа, тој предупредил дека се уште е рано за опуштање.

Путин рекол дека најопасните предмети се локализирани и отстранети, при што е спречено ширење на токсични материи и ширење на хемикалии во водните патишта.

„Ни случајно не смееме да се опуштиме“, нагласил Путин за време на состанокот на кој се разговарало за напредокот во соочување со еколошката штета во Иркутск.

Рускиот претседател истакнал дека ги добил на увид документите во кои се наведува дека бариерите кои ги поставила државната корпорација „Росатом“ спречиле токсичните материи да дојдат до реката.

Прочитајте и...  ЕУ: Ќе ги принудиме фармацевтските компании да го почитуваат договорот за испорака

Путин нагласил дека ситуацијата е многу сериозна, но дека е отстранета непосредната закана по животот и здравјето на оние кои живеат во подрачјето.

Во градот Усоље-Сибирскоје живеат повеќе од 76.000 луѓе, а во тоа подрачје е на сила вонредна ситуација од 2018 година. Градот се наоѓа на 77 километри од административниот центар Иркутск.

Поврзани вести

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Слободен печат

Делови од Карпош утре ќе останат без вода

Слободен печат

„Цела куќа се тресеше како граната да експлодира“: Нов силен земјотрес кај Петриња

Слободен печат

Кумановци масовно со пет автобуси на шопинг во Врање

Слободен печат

Црните Американци како мене очекуваат Џо Бајден да испорача

Есан Свон/Financial Times

Заев: Најголемиот ризик од бугарското вето е непотребно потрошеното време

Слободен печат

Остави Коментар