18 C
Скопје

ВИДЕО: Путин го дочека Божиќ во древна црква во Новгород

Рускиот претседател Владимир Путин присуствува на божиќната литургија во древниот манастир Свети Никола кој се наоѓа на островот Липно на езерото Илмењ недалеку од Новгород.

Минатата година, потсетува Спутник Путин го дочека Божиќ во црквата Преображение во Санкт Петергург.

Во истиот храм беше и година дена претходно како и во 2012 како премиер на Русија.

Путин минатата година им рече на новинарите дека тој е крстен токму во овој храм во Санкт Петербург.

Инаку, црквата на островот Липно Путин ја посети во септември 2012 година заедно со Дмитриј Медведев. Црквата Свети Никола е изградена во 13. век.

 

Поврзани вести

Денеска се регистрирани 135 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО| Менкиноски: Фамозната белешка на АНБ не е доказ во постапката против Јордан Камчев

ВИДЕО| Најмалку 40 мртви меѓу кои и деца во напад на училиште во Авганистан

Горан Наумовски

Папата Франциск повика на прекин на насилството во Ерусалим

МИА Агенција

ЕК нема да нарачува вакцини од АстраЗенека по јуни

МИА Агенција

Во Германија од денеска ослободување од мерките за вакцинираните

МИА Агенција

Остави Коментар