ВИДЕО: Пукна нафтовод во западна Украина, избувна голем пожар

Фото: МИА

Голем пожар избувна денеска по пукањето на нафтовод во западна Украина, при што три лица се повредени, соопшти итната помош.

„Денеска во 17:00 часот (по локално време), во близина на селото Стримба, во областа Надвирна, пукна нафтовод (со дијаметар од 150 милиметри)“, соопшти Националната служба за вонредни состојби на Украина, додавајќи дека нафтата се излеала на површината. од 100 квадратни метри.

Од засега непознати причини на лице место избувнал пожар, а локалните медиуми јавуваат дека имало силна експлозија.

Сликите објавени на социјалните мрежи, чија автентичност не можеше да ја потврди АФП, покажуваат густи облаци од црн чад над нешто што изгледа како село.

„На местото на настанот се испратени спасувачи“, соопшти службата.

Местото на пожарот се наоѓа на неколку стотици километри од првата борбена линија со руските сили, во источниот дел на Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот