ВИДЕО | Прво големо изненадување на ЕП: Словачка ја шокираше Белгија!

Фото: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

Во денешниот трет ден од Европското првенство го видовме и најголемото изненадување на шампионатот Словачка со минимални 0:1 ја совлада Белгија.

Тргнаа Белгијците офанзивно да ја оправдаат фаворитската улога уште од самиот старт, но Ромелу Лукаку пропушти две одлични прилики. По пропуштените шанси на Белгија стигна казната многу брзо, Шранз во седмата минута ја погоди мрежата Кастелс за изненадувачко водство на Словачка.

Иако голот беше постигнат рано тој се покажа и како одлучувачки. Белгија имаше игра, посебно во вториот дел, но реализацијата изостана. Посебно ќе жалат и за двата гола кои ВАР ги поништи на Лукаку.

Победата на Словачка значи и дека ќе гледаме супер интересна група „Е“ бидејќи претходно и Романија ја изненади Украина победувајќи ја со 3:0.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот