ВИДЕО: Професорката Каролина Ристова-Астеруд е приведена на Скопскиот аеродром, најави дека ќе се жали во МВР

Каролина Ристова-Астеруд / Фото: Скриншот, Јутјуб

Професорката од Правниот факултет, Каролина Ристова-Астеруд е жената за која МВР извести дека вчера рано утрото била приведена на скопскиот аеродром.

Според МВР, „во 2.30 часот во Меѓународниот Аеродром – Скопје, полициски службеници ја лишиле од слобода К.Р.А.(50) од Скопје, затоа што го нарушила јавниот ред и мир со викање, непристојно и дрско однесување и со навредување на полициски службеници кои извршувале службени дејствија. И бил изготвен записник за констатиран прекршок по член 4 и член 12 став 2 од Законот за прекршоците против јавниот ред и мир“.

Професорката Ристова-Астеруд попладнево преку статус на Фејсбук потврди дека била приведена, но вели дека инцидентот започнал откако се обидела на полицајците да им пријави сомнителна торба.

– Точно е дека имаше голем и сериозен инцидент, како и дека бев приведена со лисици во полициската станица на аеродромската полиција, и држена таму цела ноќ, докај 7 часот наутро вчера, повеќето време “оставена” на клупа со лисици, како небаре не сум таму, а , од тоа што видов , инволвираните се собраа за да се “искоординираат”, најверојатно за нивната верзија за во записник, како за тоа што најавив правна акција од мене , а и бајаги по телефони, а од тоа што случајно слушнав не беше баш за професионалниот дел ( “ма и на министерот да му се јави, многу ми е гајле, ништо не ми може“), вели Ристова-Астеруд.

„Ударно, сакам да ѝ соопштам на јавноста дека не е точно дека било во врска со мое одбивање да покажам потврда за вакцинација. Целиот инцидент започна по поминување на пасошка контрола, и заради мој обид за пријавување на сомнителна торба (во аеродромски услови тоа подразбира и торба која е оставена сама) во делот на превземање на багажот од страна на патниците,“ објаснува таа.

Ристова-Астеруд објави и видео од дел од конфронтацијата со граничните полицајци.

Професорката вели дека обвинувањата на нејзина сметка треба да одат на страната на дел од полициските службеници од граничната полиција.

– За деталите ќе ја информирам јавноста откога ќе го завршам делот со формалното пријавување на случајот во внатрешната контрола на МВР ( уште не сум заради неодложни професионални обврски), а во однос на која имам верба дека целосно и докрај ќе го расчисти случајот, а во меѓувреме ќе се консултирам за другите чекори за моја правна заштита од серија повреди на моите права и слободи, вели Ристова-Астеруд.

Видео на денот