ВИДЕО: Пријател на седумте жртви во контејнерот што патувал од Србија кон Парагвај раскажа кои се слепите патници

Алжирецот Смаил Мацухи контактирал со парагвајските медиуми за да помогне во идентификувањето на седумте слепи патници чии тела беа пронајдени во контејнер со ѓубриво што пред неколку дена пристигнал од Србија со брод во оваа јужноамериканска земја.

Смаил рече дека несреќните луѓе имале намера преку Србија да дојдат во една од земјите на Западна Европа.

Во петокот, парагвајските власти објавија дека пронајдоа тела на седум лица во контејнер од нашата земја, за кои се верува дека починале во јули.

Според порталот АБЦ, кој разговарал со Алжирецот, во контејнерот на смртта имало четворица Мароканци, двајца Алжирци и еден Египќанец, кои преку Србија се обидувале да стигнат до земјите од Западна Европа.

Прочитајте и...  Маричиќ: Преговори или разговори околу македонскиот јазик и идентитет нема да има

– Ахмед Белмилуди, Мухамед Хадун, Рахид Санхаџи, Сидахмед Охерхер, Зугар Хамза и Јаса Амин или Барабара, се млади мажи кои беа пронајдени во контејнер. Првите четворица се Мароканци, другите двајца се Алжирци, а со нив беше и Египќанец.

Тие беа пријатели, се запознаа непосредно пред патувањето затоа што останаа заедно во Србија три месеци. Тие планираа да патуваат за Италија или Белгија, но патувањето не беше планирано за денот кога се качија на возот – изјави Алжирецот за порталот АБЦ. Како што рече, тие биле на железничката станица кога запрел возот.

– Во еден момент тие одлучија да се качат во контејнерот и да се скријат таму за да не ги фати полицијата, бидејќи се плашеа дека ќе ги спречат да патуваат понатаму – рече младиот човек. Тој објасни дека за трагедијата дознал од неговите пријатели кои ги следеле медиумите.

Прочитајте и...  Министерката Шахпаска за ковид состојбата во детските градинки: Под контрола е

Досегашната истрага, како што пренесуваат српските медиуми, утврди дека контејнерот е испратен од Србија на 21 јули и дека тој патувал до речното пристаниште во предградијата на Асунсион, главниот град на Парагвај, три месеци. Во близина на починатиот биле пронајдени лични карти, кои биле издадени во центарот за мигранти во Адашевци кај Шид, па веднаш било јасно дека тие тргнале од Србија.

– Сите мажи се возрасни, и се верува дека се слепи патници. Нивните мобилни телефони ќе бидат вештачени, а детално ќе се испита и трасата на патувањето – изјави за медиумите парагвајскиот обвинител Марсело Салдивар.

Исто така било утврдено дека младите имале доволно вода и храна да преживеат 72 часа. Сепак, патолозите велат дека откриле знаци на задушување, а се верува дека починале и поради недостаток на воздух.

Прочитајте и...  ДКСК: Поголем дел од претседателите на основните судови не поднеле анкетни листови

– Постои сомневање дека еден од мигрантите се обидел да се спаси јадејќи ги своите придружници – објавија медиумите.

Извор: Блиц

ВИДЕО: Српските власти откриваат детали за контејнерот на смртта, мигрантите од Шид стигнале до Парагвај

Поврзани вести

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

На денешен ден – 28 ноември

Слободен печат

Денеска се празнуваат светите маченици и почнуваат Божиќните пости

Слободен печат

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Остави Коментар

MacedonianAlbanian