ВИДЕО: Пригожин на морничава снимка покрај ковчегот на Американец убиен во Бахмут

Фото: принтскрин

Рускиот паравоен водач Евгениј Пригожин денеска потврдил дека на Украина ѝ го предале телото на Николас Мајмер, пензиониран војник од специјалните сили на американската армија, кој загина во битката кај Бахмут.

– Денеска во 15:00 часот го предадовме телото на Американецот Николас Мајмер на украинската страна – изјави вчера Пригожин во аудио порака.

Мајмер бил во зграда во Бахмут која се урнала откако била погодена од артилериски оган, вели пензионираниот потполковник Пери Блекбурн, основач на непрофитната организација AFGFree, со која Мајмер работел во Украина. Блекбурн истакна дека Украинците кои биле со Мајмер верувале дека тој или бил заробен во урната зграда или убиен од руската артилерија.

Засега нема независна потврда на деталите околу смртта на Мејмер. Во снимка споделена од Пригожин на социјалните мрежи, основачот на платеничката паравоена формација „Вагнер“ стои покрај два ковчега – едниот покриен со американско знаме, а другиот со турско.

– Американецот е убиен во битката во „гнездото“ (една од последните области за кои се водат борби на западниот дел на градот) – вели Пригожин во видеото.

Тој додаде дека во вториот ковчег имало тело на турски државјанин кој бил во Бахмут со својата партнерка.

– Најдени се под урнатините на зградата, поточно тој и неговите документи. По повлекувањето, Украинците ја разнесоа зградата, а тие загинаа под урнатата зграда. Не успеавме да ја извлечеме неа, но него го извлековме надвор и тој ќе се врати во својата татковина – рече Пригожин.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот