4 C
Скопје

ВИДЕО: Пред една година Вухан беше во најстрогиот карантин во светот: Вака изгледа денес

Веќе една година црвената ограда продолжува да го блокира пристапот до озлогласениот влажен пазар во Вухан. Таа потсетува дека вирусот САРС-КоВ-2 во своето злокобно патување низ планетата тргна од тој град и го смени светот како што го знаевме дотогаш.

Сепак, „новото нормално“ сега владее во тој град во централна Кина со 11 милиони жители и е слично на ситуацијата пред пандемијата: патиштата се преполни со автомобили, улици со купувачи, јавен превоз со патници и паркови со пешаци.

Во саботата се навршува една година откако властите во Вухан прогласија затворање со цел да се ограничи епидемијата на коронавирус.

Тоа беше првиот – и еден од најстрогите – карантин во целиот свет што буквално го запечати градот на 23 јануари и беше невозможно да се влезе или излезе.

Прочитајте и...  Кандидатот за шеф на ЦИА, Вилијам Брнс: Кина претставува најголема закана за САД

Следеа 76 дена страв и паника пред конечно да се стави вирусот под контрола.

Денес, болниците во Вухан не лекуваат луѓе со ковид-19, градот закрепнува и е желен да продолжи понатаму.

За во петок не се планирани официјални комеморации по повод прогласувањето на „заклучувањето“ пред една година, но трагите од долгиот кошмар сè уште се видливи.

И првото познато жариште сè уште оградено. Бариерите кои го затвораат рибниот пазар во центарот на градот, потсетуваат на првото познато жариште пред вирусот, до сега уби повеќе од два милиони луѓе ширум светот, да ја преземе контролата и да се прошири надвор од границите на Кина.

Иако улиците на Вухан повторно се полни со минувачи, заштитните хигиенски маски на нивните лица укажуваат дека мерките за спречување на ширењето на вирусот сè уште се во сила во Кина, каде се појавија нови локални жаришта во последните неколку недели.

Прочитајте и...  Со 150 милиони евра ќе се реконструира железничката инфраструктура

Кина во голема мера успеа да го стави вирусот под контрола, но последните недели бројките нагло се зголемија во некои делови. Властите бргу реагираа одговорија со нови затворања, нови ограничувања на движењето и патувањата и ново масовно тестирање.

Во последниве денови, откриени се неколку случаи на инфекција со коронавирус во Пекинг, поради што 1,6 милиони жители не смеат да го напуштат главниот град.

Извор: Индекс.хр

Поврзани вести

Албанец е избран од НАСА да биде жител на планетата Марс: Има и бординг билет

И.И.

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина

Слободен печат

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.

ЕУ воведува санкции за Москва по пресудите за Навални: Процесот ќе заврши следната недела

Слободен печат

Села: Некој посилен од Заев и од Мијалков нареди негово појавување во Обвинителството

Слободен печат

Соопштение на штедачите во Еуростандард банка: Дел од оштетените велат дека јажето околу врат е единствен излез од овој грабеж

Слободен печат

Остави Коментар