Видео: Познат албански новинар тврди дека Дендијас е Албанец и е братучед на Рама

Во емисијата „Опен“ на Топ чанел телевизија посветена на посетата на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендијас, стана збор и за неговото албанско потекло.

Новинарот Ариан Чани рече дека во селото Вуно кај албанскиот приморски град Валона постарите жители тврдат дека тој потекнува токму од ова село.

-Грчкиот министер за надворешни работи Дендијас е Албанец од Вуно. Неговата фамилија претходно се презивала Деде, рече Чани.

Според него постарите жители тврделе дека Дендијас е братучед на премиерот Еди Рама, бидејќи, како што вели, неговата мајка потекнува од селото Вуно.

Исто така беше речено дека веста за албанското потекло на Дендијас циркулирала и во грчките медиуми.

Шефот на грчката дипломатија вчера беше во службена посета на Албанија. Тој со премиерот на Албанија кој истовремно е и министер за надворешни работи разговараа за Тирана и Атина за поморско разграничување меѓу двете земји.

Прочитајте и...  ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Тракторист намерно гази хаска

Еди Рама по средбата објави дека прашањето на морето ќе се регулира на повисоки инстанци.

„Со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, се согласивме да го адресираме прашањето за морето до меѓународната правда, додека сме поблиску од кога и да е до укинувањето на Законот за војна, што е последна пресвртница во историјата на нашите односи“ напиша Рама на Фејсбук.

За време на состанокот во Тирана беа организирани протести кои во неколку наврати премина во судир меѓу демонстрантите и припадниците на полицијата.

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас пречекан со протести во Тирана

Поврзани вести

Продолжува судењето за „Меѓународен сојуз”

Слободен печат

ВИДЕО | Ангелов: Не смееме да ја затвориме целата држава, ако можеме да менаџираме на овој начин

Слободен печат

Трамп, сепак, попушта: Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Слободен печат

Делови од Студеничани, Чучер-Сандево и Чаир без струја

Слободен печат

Разврска за разорната експлозија во Бејрут: Обвиненија против либански функционери од царината

Слободен печат

Возрасните пациенти со спинална мускулна астрофија добија нов иновативен лек

Слободен печат

Остави Коментар