9 C
Скопје

ВИДЕО: Позлатена статуа од Трамп главен декор на собирот на републиканците

 Најголемиот годишен собир на конзервативците во САД почна вчера во Орландо, на Флорида, а ќе заврши утре, со обраќање на поранешниот претседател Доналд Трамп, чија позлатена статуа е поставена на митингот од неговите верни републикански сојузници.

Гувернерот Рон ДеСантис го отвори собирот, фалејќи го својот одговор на пандемијата на коронавирус и прилично нерестриктивните протоколи на Флорида кои овозможија овогодинешниот митинг CPAC (Конзервативна политичка акција) да се одржи во затворен простор и луѓето да бидат физички присутни.

– Ние сме во оаза на слободата во една нација која страда од јаремот на суровиот „локдаун”, рече ДеСантис во својот говор. – Флорида беше во право, а земјите што се затворија не беа во право, оцени тој.

Годишниот собир, кој вообичаено се одржува во близина на Вашингтон, е преместен на Флорида, по првпат откако е воспоставен во 1974 година.

Прочитајте и...  Седници на три собраниски комисии

Предвидено е настанот да заврши со говорот на Трамп, во недела попладне.

Ако постоеја сомнежи дека митингот оваа година ќе биде посветен на Трамп, тие беа разбиени со откривањето на позлатената статуа на поранешниот претседател, пренесува ДПА.

Ова покажува дека тој останува републиканска политичка сила, и покрај насилните сцени предизвикани од неговите приврзаници во Вашингтон минатиот месец.

– Нешто ќе ви кажам: Доналд Трамп не оди никаде, рече сенаторот Тед Круз во своето обраќање.

Поврзани вести

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар