ВИДЕО | Помор на риби во река во Колумбија, лососот се свари на високите температури

Лосос рибите во река во Колумбија се варат во топлата вода, откако температурите на водата се зголемија за време на рекордниот бран на северозападот на Пацификот.

Група активисти за заштита на животните забележаа вознемирувачка глетка.

Видеото објавено од непрофитната организација Колумбија Риверкипер во вторникот прикажува група лосос како пливаат во речната притока покриена со црвени лезии и бели габи како резултат на стрес и изложеност на екстремни температури, пишува Гардијан.

На денот на снимањето на видеото, реката достигна температура од 21 ° C, што е смртоносно за овие риби ако се изложени на тоа подолго време. Законот за чиста вода забранува зголемување на температурата на реките над 20 степени Целзиусови.

Оваа сцена е уште еден пример за трагична смрт предизвикана од топлина. Тоа веќе уби стотици луѓе низ северозападниот дел на Пацификот и Канада, што веројатно предизвика смрт на повеќе од милијарда морски животни и придонесе за пожари во целиот регион.

Десетици илјади лосос сè уште живеат во реките Колумбија, а додека реките продолжат да се загреваат во следните два месеци, може да се случи да изумрат многу риби.

Видео на денот