4 C
Скопје

ВИДЕО: Полицијата со водени топови ги растеруваше демонстрантите во Холандија, уапсени се 25 лица

Полицијата се судри со демонстрантите за време на денешните протести во Амстердам и Ајндховен, организирани против воведувањето карантин во Холандија.

Во Амстердам, силите за спроведување на законот употребија водени топови за да ги растераат демонстрантите кои се собраа на плоштадот опкружен со музеи.

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како полицијата интервенира со водени топови против група демонстранти собрани во близина на зградата на музејот „Ван Гог”.

Полицијата во Ајндховен исто така употреби водени топови и солзавец против стотици демонстранти и преку звучници предупредуваше да се избегнува центарот на градот.

Прочитајте и...  Уапсените напаѓачи врз полицискиот инспектор се косовски државјани

Засега нема информации за повредени, но полицијата соопшти дека се издадени над 3.600 казни за кршење на полицискиот час, како и оти 25 лица се уапсени за насилство.

Синоќа, за време на првата вечер од полицискиот час, демонстрантите запалија лабораторија за тестирање за коронавирусот во холандското рибарско село Урк и фрлаа петарди.

ФОТО+ВИДЕО: Демонстранти против полицискиот час во Холандија запалија центар за тестирање за коронавирус

Видео објавено на социјалните мрежи покажува како огорчени млади луѓе влегуваат во лабораторија во Урк, која подоцна била запалена.

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар