ВИДЕО: Погледнете ја арената во Ротердам каде се одржува овогодинешниот избор на песна за „Евровизија“

EPA
Фото: EPA-EFE/SANDER KONING

Последните подготовки се во тек во Ротердам пред натпреварот за избор на песна за „Евровизија 2021“ откако минатата година беше откажана поради пандемија на коронавирусот.

Националните делегации кои пристигнаа во најголемото пристаниште во Европа се придржуваат до строгите мерки за намалување на ризикот од инфекции, додека илјадници фанови на кои им е дозволено да присуствуваат на пробите на облеката, двете полуфиналиња и големото финале на 22 мај, ќе треба да ги поминат тестовите.

И покрај пандемиските мерки, натпреварот, чија цел е обединување на Европа во песна, ја продолжува својата традиција на оптимизам и забава.

Целиот град е полн со музика, а во близина на арената „Ахој“, која ќе биде домаќин на гледачи и натпреварувачи, поставени се специјални семафори кои ги „покануваат“ минувачите да танцуваат.

Самата арена е редизајнирана за овој спектакл, пробите започнаа на огромна сцена, опремена е таканаречената „зелена соба“ и голем простран прес центар за стотици новинари кои ќе известуваат за самиот настан.

Пробите, двете полуфиналиња и финалето на 22 мај ќе бидат домаќини на околу 3.500 гледачи, што е околу 20% од капацитетот на салата, а секој што ќе дојде ќе мора да достави негативен тест за корона не постар од 24 часа.

Извор: Нова.рс

Видео на денот