ВИДЕО | Почна митингот на Вучиќ, голем дел од симпатизерите дојдени со автобуси се раштркаа низ Белград

Фото: Al Jazeera Balkans / screenshot

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се огласи со видеоклип пред почетокот на вечерашниот мегамитинг во Белград, кој требад а биде одговор на власт на серијата масовни собири „против насилството“, кои ги организираше опозицијата.

„Србијо, ти благодарам!“, напиша тој во објавата на Инстаграм, проследена со фотографии од масата народ насобрана во Белград.

На платото пред Народното собрание во Белград, во тек е митингот „Србија на надежта“. Вучиќ, предходно рече дека сите треба да дојдат во главниот град и да ја поддржат слободарската политика на единство и независност.

Според медиумите критични кон власта, дури 2.200 автобуси со симпатизери на Вучиќ од Србија, но и од Црна Гора, Косово, Босна и Херцеговина и Македонија, денеска пристигнале во Белград на митингот, кој наликува на собирите кои ги организираше поранешниот српски претседател Слободан Милошевиќ на крајот на 80-тите години на минатиот век.

На Твитер се појавија снимки на кои наводно се гледа како додека Вучиќ се обраќа на митингот, голем дел од луѓето се расштркуваат низ центарот на Белград.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот