ВИДЕО: По пожарите, Евија ја зафатија поплави – уништени домови и патишта

Поплави на грчкиот остров Евија/ Фото: Twitter/Savvas Karmaniolas @savvaskarma

Поплавите што го погодија северниот дел од грчкиот остров Евија не однесоа човечки животи, туку доведоа до евакуација на десетици луѓе од поплавените домови и ги направија патиштата непроодни.

Плажите се полни со кал што се лизга од блиските планини.

Невремето, кое започна во четвртокот во северните и централните делови на Грција, донесе голема количина дожд, а нови врнежи се очекуваат вечерва и утре.

На Евија, вториот по големина грчки остров, пожарите уништија третина од шумската површина пред неколку месеци.

Извор: Бета

Видео на денот