13 C
Скопје

ВИДЕО | Пљаковска Аспровска: Македонија е безбедно место за е-трговија

Кога пред повеќе од 40 години беше извршена првата е-трансација во светот, никој не претпоставуваше дека тоа ќе стане иднината во трговијата. Според податоците на НБРСМ е-трговијата, во услови на пандемија е зголемена за 20% . Главниот аспект е заштитата. Можно ли е да се пробиваат алатките за плаќање и колку е се тоа сигурно.

-Е-трговијата доживува енормен раст. Компанијата каде што работам и како технички провајдер ги преземаме сите мерки да ги увериме граѓаните дека е-трговијата е безбедна. Подлежиме на лиценцирање и сертификација што е важно од глобален стандард за заштита од податоци од доменот на платежната индустрија, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, Филомена Пљаковска Аспровска, главен извршен директор на Касис АД Скопје.

Прочитајте и...  Онлајн-промоција на првиот „Македонско-унгарски разговорник"

-Само кај нас функционираат повеќе од 1000 трговци. Сè уште официјално ја немаме статистиката. Она што мора да го кажам повторно е дека ние исполнуваме глобални светски стандарди. Тоа што познатите светски брендови го исполнуваат потребно е и ние да го имаме. Морам да напоменам дека пропорцијата е обратна имаме 60-70% продажба кај македонските е-продавници, за разлика од странските- вели Филомена Пљаковска Аспровска.

-Со континуирана едукација и сесии организирани од нас како експерти за едно со банките и сите што се занимаваат со сајбер безбедност треба луѓето да ги приближиме до бенефитот од е-трговијата, вели Пљаковска Аспровска и вели дека секој оној што сака да направи е-трговија потребно е да побара од банката да добие смс известување што би било јасен сигнал дека плаќањето е безбедно.

Прочитајте и...  Мило Ѓукановиќ е реизбран за претседател на ДПС

Целиот разговор со главниот извршен директор на Касис АД Скопје, Филомена Пљаковска Аспровска, погледнете го во видеото.

Поврзани вести

ВИДЕО: Руската младина тотално „откачи“ на Тик Ток поради палатата на Путин: Објавата на Навални предизвика вистиска виртуелна треска

Илинка Иљоска

Од кандидат за премиер до наследник на Иџет Мемети: Насер Зибери избран за народен правобранител

Слободен печат

Димитров и Османи останаа без конкретен датум: Македонија не доби рок од Европската Комисија за анти-ковид вакцините

Слободен печат

Началник на клиника сексуално вознемирувал неподвижен пациент: Обвинението против докторот од Бања Лука е потврдено

И.И.

Снег и силен ветар ноќеска на Шапка: Се расчистува завеаниот пат низ викенд населбата

Слободен печат

Претседателот на Уставен суд Мурати на средба со Груби: Соодветна и правична застапеност и постоење на единственост во ставот меѓу сите судии како основни и најитни приоритети

Слободен печат

Остави Коментар