24 C
Скопје

ВИДЕО: Пентагон откри дека американската морнарица снимила НЛО во форма на „пирамида“

Пентагон откри дека американската морнарица снимила НЛО во форма на „пирамида“ како и една „сферична“ форма што лебди над два воени брода.

Изненадувачки снимки направени од уништувачот на американската морнарица со камери за ноќно гледање, прават неколку мистериозни сјајни објекти на небото, пишува „ Сан “.

Снимката протече до Џереми Корбел, американски режисер кој го сними документарецот Боб Лазар: Областа 51 и летечки чинии и Џорџ Кнап, водител на вести од ТВ Лас Вегас.

Корбел рече дека успеал да ја потврди автентичноста на филмот откако собрал информации од разузнавачкиот брифинг од Пентагон до Неидентификувани аномални феномени (Unidentified Anomalous Phenomena – UAP).

Претставници на Пентагон исто така потврдија дека сликите се направени од персонал на американската морнарица – но не ја коментираа природата на снимката.

Снимката од 18 секунди снимена на бродот УСС Расел започнува со прикажување на три слаби топки што лебдат на небото. Потоа, камерата прикажува четврт предмет пред да зумира за да ја открие својата триаголна форма. Корбел сподели и три фотографии од неидентификуван „сферичен“ авион снимени од борбениот брод УСС Омаха.

Овие настани наводно биле дискутирани за време на доверливиот брифинг одржан на 1 мај 2020 година од Канцеларијата за поморско разузнавање на ОНИ за присуството на НЛО.

“Џорџ Кнап и јас бевме во можност да ги потврдиме материјалите што ќе ги разгледате. Можам да ја потврдам нивната автентичност, како и наративот што ми беше доставен кога беа презентирани”, рече Корбел.

„Се надевам дека овие материјали ќе претставуваат единствен момент во модерната историја – можна пресвртна точка кон рационален и транспарентен пристап кон истражување на мистеријата за феноменот НЛО“, додаде тој.

Портпаролот на Пентагон, Сузан Гоуг изјави: „Можам да потврдам дека споменатите фотографии и видеа ги снимија припадници на морнарицата“.

Пред една година, Министерството за одбрана на САД објави три видеа на кои се гледа како пилотите комуницираат со НЛО.

Снимките од Пентагон, веќе видени по истекувањето, беа официјално објавени по истрагата и дали чувствителниот материјал открива „какви било чувствителни можности или системи“.

Министерството за одбрана изврши преглед и рече дека трите снимки „не мешаат во каква било последователна истрага [на овие типови] на упади на воен воздушен простор“.

Снимката покажува три одделни настани кои вклучуваат „неидентификувани воздушни феномени“, еден од ноември 2004 година и два од јануари 2015 година.

Поврзани вести

Заев: Смената на генерации е многу здрава, новата политика на СДСМ значи повисок економски стандард и поголема грижа за граѓаните

Слободен печат

Гебреисус: Сè уште е многу рано да се зборува за крај на пандемијата

Слободен печат

Пахор и Милановиќ: Постигнат компромис „на кој некој мораше да се откаже од нешто“

Слободен печат

Декларација на лидерите од Западен Балкан: Итен почеток на преговори со Скопје и Тирана

Слободен печат

Средба Јусуфи – Бислими: Косово и Северна Македонија ќе го јакнат партнерството

Слободен печат

Борел ги повика на вечера лидерите од Западен Балкан, чека објаснување за политичките прилики во регионот

Слободен печат

Остави Коментар