ВИДЕО: Пеколни сцени во Турција, горат гасоводи и пристаништа по разорниот земјотрес

Горат бродски контејнери во пристаниште по земјотресот во турскиот град Искендерун, на границата со Сирија / Фото: Anadolu Agency (AA)

На социјалните мрежи се појавија снимки од гасовод што гори во провинцијата Хатај на југот на Турција по разорните земјотреси кои однесоа над 3.000 животи.

Властите соопштија дека главниот нафтовод во земајта, кој ја поврзува Турција со Киркук во Ирак, не е оштетен, но протокот на нафта бил запрен поради стравувањата од можни пукнатини кои би се отвориле подоцна.

Турскиот министер за енергетика, Фатих Донмез, утрово изјави дека во земјотресот сериозно е оштетена енергетската инфраструктура и дека сѐ уште се прави попис на оштетените објекти и преносни системи.

Голем пожар, кој во меѓувреме е локализиран, изби во контејнерите во пристаништето во јужниот турски град Искендерун, исто така во провинцијата Хатај, близу границата со Сирија. Според министерот Донмез, голема штета, посебно во северните делови од земјата, има кај линиите за пренос и дистрибуција на електрична енергија и на природен гас.

Екипи работат на оспособување на инфраструктурата, а во меѓувреме се можни исклучувања на струјата во најпогодените градови и области, соопштија властите.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот