ВИДЕО: Патник кој падна од крузер во Мексиканскиот залив пронајден жив по 15 часа во море

Спасен патник кој падна од крузер во Мексиканскиот залив/Фото: Скриншот

Патник кој исчезна од брод за крстарење во Мексиканскиот залив е спасен откако поминал повеќе од 15 часа на море, соопшти американската крајбрежна стража, пренесува Би-би-си.

28-годишниот маж бил во барот на Carnival Valor со својата сестра во средата вечерта, но не се вратил откако отишол во тоалет.

Неколку спасувачки тимови ја пребараа областа и мажот конечно беше забележан во четвртокот вечерта, на околу 20 милји (30 километри) од брегот на Луизијана. Велат дека е во стабилна состојба.

„Никогаш не сум видел такво нешто во мојата кариера“

Потполковник на американската крајбрежна стража изјави дека патникот бил во вода повеќе од 15 часа, што е најдолго за што слушнал и тој го смета за чудо. Во изјава за Си-Ен-Ен, тој рече дека никогаш не видел нешто слично во неговата 17-годишна кариера. „Среќниот исход покажува дека волјата за живот мора да се земе предвид при секое пребарување и секое спасување“, додаде тој.

Се уште не е јасно како патникот паднал во водата од бродот за крстарење.

Би-Би-Си потсетува дека во 2018 година, 46-годишна Британка била спасена 10 часа откако паднала од брод за крстарење во Јадранското Море. Тогаш се пишуваше како му рекла на спасувачот дека тоа и помогнало да биде во форма, да прави јога и да престане да чувствува студ во водата – пеела.

Видео на денот