ВИДЕО: Партизан израмни против Црвена звезда, „мајсторка“ решава за АБА титулата

Мајсторка ќе решава за АБА титулата, Партизан - Црвена звезда (2:2)/Фото: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanovic

Кошаркарите на Партизан вечерва ја совладаа Црвена звезда со убедлив резултат 112:84 и израмнија на 2:2 во финалната серија од АБА лигата.

Освен во воведните минути од натпреварот, каде Звезда беше нешто подобар ривал и кога имаше осум поени предност (22:14), остатокот од мечот целосно му припадна на Партизан.

Екипата на Жељко Обрадовиќ поведе на крајот од првиот дел, по што имаше осум разлика (35:27), а и во вториот дел беа расположени домаќините.

Партизан погодуваше скоро од сите позиции, а по 20 минути игра беа неверојатни 68:43 во корист на „црно-белите“.

Партизан во продолжението од натпреварот ја одржуваше стекнатата предност. По три четвртини, на семафорот беше „плус 25“, 88:63, а нешто подоцна разликата надмина и над 30 коша.

Алекса Аврамовиќ го предводеше Партизан со 24 поени, а Матијас Лесорт додаде 19. Кај Звезда најефикасен беше Остин Холинс со 19 поени.

Одлуката за шампионот во АБА лигата ќе го дознаеме в понеделник (20.00 часот) во петтиот решавачки меч пред навивачите на Црвена звезда.

Видео на денот