ВИДЕО: Пандев со асистенција во поразот на Џенова!

Фото: EPA-EFE/SIMONE ARVEDA

Денеска на стадионот „Луиџи Ферарис“ се одигра заостанатиот натпревар од третото коло во најсилното италијанско првенство во кој Џенова загуби од Торино со резултат 1:2.

Во првото полувреме гостите поведоа со погодокот на Лукиќ во 10 минута, а предноста беше зголемена после автоголот на Пелегрини.

Горан Пандев за домаќините го одигра целото второ полувреме, го замени Голданига и до крајот на средбата неговиот клуб само успеа да го ублажи поразот.

Македонскиот репрезентативец во судиското надополнување (90+4`) убаво го пронајде Скамака за поставување на конечниот епилог.

Загрижувачки е тоа што Џенова веќе петти меч во низа во Серија А е без триумф, моментно е на 16 позиција со пет бода. Во наредното коло на домашен терен на 8 ноември ќе ја пречека екипата на Рома која пак пет меча по ред не знае за пораз, а досега единствениот беше службен (3:0) на 19 септември против Верона.

Видео на денот