-2 C
Скопје

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Едно од најголемите лизгалишта во Европа е отворено во Москва и покрај брзото ширење на коронавирусот во Русија, објави денеска новинската агенција DPA.

Лизгалиштето од 20.000 квадратни метри е отворено, но со одредени ограничувања поради ковид-19.

Следните недели, жителите на Москва ќе можат да лизгаат во многу други паркови во градот, но со нови правила: ќе се мери нивната температура пред да влезат во лизгалиштето и оние имаат температура нема да можат да влезат, а ќе биде задолжително и да носат заштитна маска.

Москва воведе други нови мерки на лизгалиштето за да спречи ширење на вирусот, вклучително и продажба на билети преку Интернет и ограничување на бројот на лизгачи.

Руските власти пријавија 26.338 нови случаи на коронавирус во понеделникот, од кои 6.511 во Москва и 3.691 во Санкт Петербург.

Прочитајте и...  Палењето знаме е примитивизам што треба да се казни

Вкупниот број на случаи во Русија од почетокот на пандемијата се искачи на 2.295.654.

Во последните 24 часа од ефектите на ковид-19 починале 368 лица, а според официјалните податоци досега починале вкупно 39.895 лица.

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар