ВИДЕО: Остварувајќи брзина од 255,5 км/ч, Французинот Симон Били го собори светскиот рекорд во брзо скијање

Фото; [email protected]_billy

На патеката Вар на Алпите Французинот постигна досега незабележана брзина и го собори рекордот на Италијанецот Оригоне (254.958 км/ч)

Францускиот скијач Симон Били го особори светскиот рекорд во брзо скијање постигнувајќи брзина од 255,5 километри на час.

Рекордот Били го постигна на натпревар во Вар, на Алпите во Франција. Претходниот рекорд го имаше Италијанецот Иван Оригоне (254.958 км/ч).

Патеката Шабриер се наоѓа на 2.715 метри надморска височина, на падината која на места достигнува речиси вертикална стрмнина.

Французин (36) на тој начин го урна рекордот што во 2016 година го постави Италијанецот Иван Оригоне, кој „леташе“ со 254.958 км/ч.

Меѓу претходните носители на овој светски рекорд е и Филип Били, таткото на Симон кој во 1997 година постигна 243.902 км/ч.

Били тренира уште од мали нозе на патеката Шабриер, единствена во светот призната за постигнување брзински рекорди во скијање. Скијачите можат да достигнат 200 километри на час за помалку од 6 секунди.

Сајмон Били со ова ја освои својата втора титула светски шампион во брзо скијање.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот