22 C
Скопје

ВИДЕО| Од шест позитивни осуденици само еден е хоспитализиран

Од шест позитивни осуденици само еден е хоспитализиран, а другите се изолирани во посебни простории, изјави за „Утрински брифинг“ Марјан Спасовски, директор на Управа за извршување санкции, кој потврди дека еден од инфицираните осуденици е Митко Чавков, поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност во МВР.

Тој вели дека според последните информации, во затворскиот персонал 16 лица се позитивни и петмина се во изолација. Меѓу нив е и директорот на затворот од отворен тип во Струга. Во моментов e најкритично во Штип и Идризово, додава Спасовски.

– За среќа, ниеден не е во животозагрозувачка состојба – изјави Спасовски.

Нашиот затворски систем има најмалку инфицирани и починати лица од сите земји во регионот, се пофали директорот.

Третманот и начинот на постапување со заразените и сомнителни лица се одвива според важечките протоколи. Според директорот, секое новопритворено или осудено лице кога доаѓа во установата, задолжително поминува најмалку 10 дена во изолација.

– Голем дел од установите, за жал, не располагаат со медицинска терапија и здравствен персонал, од причина што здравствената заштита е во надлежност на Министерството за здравство. Здравствената грижа за осудени лица ја даваат здравствени работници што вршат примарна здравствена заштита на чие подрачје се наоѓа седиштето на установата. За жал, недостига здравствен персонал како и лекови за третман на осудени лица – вели Спасовски.

Во рамките на можностите се адаптираат простории, со цел да се обезбедат што поголем број поради изолација на тие што биле во контакт со позитивни на вирусот.

Поврзани вести

Бектеши – Џентолини: Имплементацијата на Економско-инвестицискиот план за Западен Балкан е клучот за пост-ковид заздравување на економијата

Слободен печат

Скопје очекува од ЕУ потврда на европските вредности и да го испорача ветеното

Слободен печат

Бесими – Јановски: Потпишан повеќегодишен Договор за грант од УСАИД, 8,2 милиона долари во првата година

Слободен печат

ДКСК: Најмногу пријави за непотизам, кронизам, клиентелизам и партиска поврзаност

Слободен печат

Заев за средбата Пендаровски – Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Слободен печат

Меѓаши: Добиваме дојави дека средношколците кои ја бојкотираат наставата се уценувани, загрозено нивното психо-физичкото здравје

Слободен печат