ВИДЕО: Нови снимки од земјотресот во Перу, силниот потрес предизвика општа паника

Земјотрес со јачина од 7,5 степени го погоди Перу / 28 ноември 2021 / фото: Јутјуб/принтскрин

Силниот земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала, кој денеска ја погоди јужноамериканската држава Перу, предизвика голема материјална штета, а засега нема информации за евентуални жртви и повредени луѓе.

На социјалните мрежи се појавија нови снимки кои ја покажуваат жестината на потресот.

Според извештаите на локалните медиуми, урнати се десетици постари куќи и објекти, а блокирани се неколку регионални патишта во Перу. Дел од земјата остана без електрична енергија по силниот земјотрес.

Видео на денот