ВИДЕО | Нови снимки од спектакуларниот огномет во Белград

Огномет во Белград, Фото: Profimedia

На социјалните мрежи се појави досега невидено и дефинитивно најдобро видео од огнометот во Белград, на кое во живо присуствуваа голем број граѓани.

Спектаклот започна со сензационално одбројување од фасадата на Кулата, а огнометот се пукаше од дури 250 позиции. Целиот настап беше проследен со музика специјално составена за оваа пригода.

Сето ова чинело 42 илјади евра

Секретаријатот за одбрана и вонредни состојби во Белград купил над 13.000 чаури за огномет, кои ги платил 5 милиони динари (околу 42.500 евра), според Решението за доделување на договорот. Како што соопшти Нова економија, одлуката е донесена два дена пред новогодишната прослава, на 29 декември.

Набавени се над 11.000 кутиски батерии (поединечни патрони), како и неколку стотици други видови огномети и пиротехнички средства.

ВИДЕО: „Во Белград подобар огномет од Дубаи“: Туристите од регионот воодушевени од дочекот во Србија

 

Видео на денот