ВИДЕО | Нови немири во Израел: Осум повредени во пукање во Ерусалим

Пукање Ерусалим/ Фото: AHMAD GHARABLI / AFP / Profimedia

Вооружен маж синоќа отворил оган во автобус во близина на Стариот град во Ерусалим, при што рани осум Израелци во сомнителен палестински напад што се случи една недела по избувнувањето на насилството меѓу Израел и милитантите во Газа, соопштија полицијата, пренесува „Гардијан“.

Според израелските болници кои ги лекуваат повредените, две од жртвите се во тешка состојба, меѓу кои и бремена жена со абдоминални повреди и маж со прострелни рани во главата и вратот.

Пукањето се случило додека автобусот чекал на паркинг во близина на Западниот ѕид, кој се смета за најсветото место каде Евреите можат да се молат.

Израелските полицајци го бркаа напаѓачот низ толпата луѓе, но не успеале да го фатат. Денеска, полицијата соопшти дека осомничениот напаѓач сам се предал.

Синоќешното пукање во Ерусалим следеше по напнатата недела меѓу Израел и Палестинците во Газа и на Западниот Брег. Минатиот викенд, израелската авијација изврши офанзива во Појасот Газа чија цел беше милитантната група Исламски џихад и започнаа тридневни жестоки прекугранични борби.

Исламскиот џихад истрела стотици ракети за време на разгорувањето за да се одмазди за воздушните напади, во кои загинаа двајца нивни команданти и уште неколку милитанти.

Видео на денот