ВИДЕО | Нова велеслаломска победа за Шифрин, рекордот на Стенмарк се поблиску

Фото: EPA-EFE/SERGIO BISI

Aмериканската скијачка Микаела Шифрин го подобри својот рекорд во победи во Светскиот Куп откако попладнево победи на велеслаломската трка во Кроноплац, Италија.

Шифрин славеше победа и вчера на првиот велеслалом во Кроноплац и го собори рекордот на Линдзи Вон, а денешната победа за неа беше 84. во кариерата. Сега само две победи ја делат од вкупниот рекордер во Светскиот Куп, Швеѓанката Ингемар Стенмарк.

До оваа победа Шифрин стигна со време од 2:03:28 минути. На второто место заврши Рагнихилд Мовинкел од Норвешка која задоцни за 0.82 секунди. Последното место на подиумот го пополни Швеѓанката Сара Хектор која заостануваше 1.19 секунди зад победничката.

Видео на денот