ВИДЕО | Нова технологија за казнување на возачите: Дрон снимил два прекршоци за минута

Фото: Принтскрин/ Твитер

Во Шпанија, на широко ја користат новата технологија за следење (и казнување) на оние кои прават прекршоци на патот.

Така, во Гранада неодамна почна да работи дрон, а веќе покажува колку е делотворен – за помалку од една минута „уловил“ двајца возачи кои направиле два различни прекршоци.

Овој дрон почнал да го следи непрописното паркирање на почетокот на годината, но тогаш локалната полиција сѐ уште не ги санкционирала прекршоците. Сега почнале со казните.

Во неодамна објавеното видео, полицијата во Гранада се пофали со работата на нивната единица Фалкон. Прво детектира жена како вози со телефон во рака, а неколку секунди подоцна и уште еден автомобил како вози на автобуската лента.

Така двајцата возачи биле казнети за само 40 секунди, а локалната полиција со тоа се фали на социјалните мрежи.

Во овој андалузиски град возењето по лента на автобуси и такси сега е санкционирано со 80 евра, што е помал прекршок, а користењето на телефонот додека возите ќе ги чини возачите 200 евра.

Беспилотните летала можат да го следат речиси секој прекршок благодарение на нивната локација. Можат да се искачат до 120 метри, а единственото нешто што моментално им недостига е радарот, па казните за брзо возење моментално не им се недостапни.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот