ВИДЕО | Нова контроверзија на Сиказве: Досуди офсајд по вратена топка од Азар

Фото: EPA-EFE/Rungroj Yongrit

Судијата Сиказве кој вчера ја делеше правдата на натпреварот помеѓу Белгија и Канада првпат во центарот на вниманието се најде кога на Африканскиот Куп на Нации натпреварот Тунис – Мали го скрати за пет минути.

Сепак и покрај тоа ФИФА одлучи да го повика за Мундијалот и на неговиот прв натпревар не се прослави.

Замбиецот повторно креираше контроверзија со тоа што ги остави фудбалерите на теренот во неверување кога во напад на Канада досуди офсајд откако Азар ја врати топката.

Видео на денот