ВИДЕО | Нов рекорд: Канаѓанец изел 50 пиперки од најлутата сорта „Каролина рипер“ за седум минути

Фото: Фејсбук/Мајк Џек

Гинисовата книга на рекорди објави дека Мајк Џек од Канада изел 50 „Каролина рипер“ пиперки за шест минути и 49,2 секунди и со тоа го срушил сопствениот светски рекорд.

Инаку, „Каролина рипер“ се најлутите пиперки во светот со 1,64 милиони сколвили (единица за лутина). За споредба, пиперката халапењо има помеѓу 2.500 и 8.000 сколвили.

На видеото, објавено од Гинисовата книга на рекорди, се гледа како Џек ги јаде пиперките покрај вентилатор. Додека толпата го бодри, на моменти може да се види како ги затвора очите и тешко дише.

Кога завршил со 50-те пиперки, во просек по една на секои осум секунди, тој продолжил со јадењето и изел уште 85. Севкупно, Канаѓанецот изел 135 „Каролина рипер“ пиперки. Ова го стави на второто место на листата на „Огнената лига“ по бројот на изедени „Каролина рипер“ пиперки во еден обид.

„Првата пиперка е најлоша. Почетниот шок од пикантност е интензивен. Вториот не е толку страшен, но секоја наредна станува сѐ пожешка и пожешка бидејќи пиперките допираат нови делови од устата“, раскажал Џек за искуството.

Иако има изградена одредена толеранција за лутина, тој вели дека сѐ уште чувствува стомачна мачнина.

„Имам тешки грчеви. Имате чувство како некој да ви ги стиска и витка цревата. Мозокот ви кажува да престанете, но треба да се убедите и да продолжите понатаму“, рекол Канаѓанецот.

Џек држи уште неколку слични рекорди, а еден од нив е дека испил шише чили сос за 8,56 секунди.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот