-8 C
Скопје

ВИДЕО: Носете си заштитни маски, МВР вчера казни 830 лица

Во текот на изминатото деноноќие (27/28.10.2020) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 830 прекршоци.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со ковид-19.

Пратениците синоќа ја изгласаа потребата за измените на Предлог законот за заштита на населението од заразни болести. Тоа значи воведување на новите мерки задолжително носење на заштитни маски на отворено и максимум четири гости во домовите.

Со 60 гласа за, воздржани 32 без ниту еден глас против, на вчерашната собраниска седница во прво читање помина Предлог законот за заштита на населението од заразни болести.

Пратениците ќе ја продолжат расправата за задолжително носење маски

Прочитајте и...  Денеска е голем празник, се слави божјиот човек и силен чудотворец - втор Мојсеј

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар