ВИДЕО | Ни се смееја и нѐ критикуваа за просечната плата од 30.000 денари, ама успеавме, вели Ковачевски

Фото: Фејсбук/принтскрин

„Со покачувањето на платите се штитиме од големиот раст на цените, а буџетот го насочуваме онаму каде е најпотребно – директно во приходите на граѓаните“, вели утрово премиерот Димитар Ковачевски во неделно видеообраќање преку Фејсбук.

„Малку кој веруваше дека ќе имаме просечна плата од 30.000 денари. Ова ветување беше мета на потсмев и критики, но со доследни политики, успеавме да го реализираме“, вели Ковачевски.

Видео на денот