8 C
Скопје

ВИДЕО: Не помага ни Кавани, Челси издржа во дербито на „Олд Трафорд“!

Денеска во дербито од шестото коло во Премиер лигата без голови (0:0) одиграа екипите на Манчестер јунајтед и Челси. Тоа беше првиот бод освоен на „црвените ѓаволи“ на домашен терен, иако имаа одлични шанси да дојдат и до триумф против лондонските „сини“.

Новото засилување Единсон Кавани дебитираше за Јунајтед од 58 минута како замена за Џејмс, и Уругваецот се најде во добри позиции да ја затресе гостинската мрежа, но безуспешно.

Воедно значаен придонес во ремито на Челси имаше и неговиот голман Едвард Менди кој имаше феноменални одбрани во текот на натпреварот на „Олд Трафорд“.

 

Клубот од „Стемфорд бриџ“ останува на шестата позиција со девет бодови, додека Манчестер Јунајтед се наоѓа дури на 15 место со седум.

Прочитајте и...  Стоп за европската Суперлига: ФИФА и УЕФА се закануваат со санкции!

Играчите на Оле Гунар Солскјер во наредната рунда ги очекува уште еден тежок меч, повторно на домашен терен на 1 ноември против Арсенал, додека фудбалерите на Френк Лампард на 31 октомври гостуваат кај Барнли.

Во текот на денешната саботна програма тимот на Фулам загуби минимално од Кристал Палас со резултат 1:2.

ВИДЕО: Нов кикс на Сити, Фоден го спаси Гвардиола во Лондон!

Поврзани вести

Кралски куп: Димитриевски против Меси, Барди го доби Ваљадолид

Слободен печат

ВИДЕО: МЗТ Скопје Аеродром непријатно изненаден во Бања Лука!

Слободен печат

Тренерот на Реал, Зинедин Зидан позитивен на ковид-19

Слободен печат

Терасата на Ѓоковиќ е поголема од мојата соба, но тој барем не молчи како Надал!

Слободен печат

Сејдини до Мојсовски: Треба да се срамиме од начинот на кој постапуваат одредени наши институции!

Слободен печат

ФОТО: Што се случува со „црвените“, голманот Дмитровиќ има повеќе голови од Ливерпул!

Слободен печат

Остави Коментар