ВИДЕО: Навивачка се заврза за кош во Мемфис

принтскрин/твитер

Кошаркарите на Минесота тимбервулфс славеа со 130:117 на гостувањето кај Мемфис гризлис на стартот од плеј-офот во НБА лигата, а натпреварот го одбележа навивачка која се заврза за кош.

За време на втората четвртина, навивачката се заврза за кошот за да го изрази револтот против сопственикот на Минесота, Глен Тејлор. Додека редарите се обидуваат да го пресечат синџирот и да ја ослободат девојката, таа кон останатите навивачи фрлаше летоци.

Тоа е дел од кампањата за заштита на правата на животните и акцијата е насочена кон Тејлор поради самовното убивање на пилиња на фарма која е во негова сопственост.


 

Видео на денот