ВИДЕО: Навивачите на Њукасл во транс, веќе е подготвено и првото засилување

Навивачите на Њукасл имаат големи причини за радост/ фото: EPA-EFE/LINDSEY PARNABY

Англискиот премиерлигаш Њукасл денеска доби нови сопственици и тоа какви, саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман.


Со преземањето на клубот од Бин Салман, Њукасл ќе стане најбогатиот клуб на светот, и токму таа вест ги фрли навивачите на клубот во транс. На социјалните мрежи има стотици видеа од нивното славје, но тоа не е сè. Со доаѓањето на саудискиот принц во Њукасл, веднаш започнаа шпекулациите за првотго големо име кое ќе ја засили екипата и тоа најверојатно ќе биде Филипе Кутињо.

Интересно е што прв пат кога се појавија информациите дека Мохамед бин Салман е заинтересиран да го купи Њукасл уште во 2019 година, токму името на Кутињо се споменуваше како прво засилување.
За очекување е Кутињо уште во зимскиот преоден рок да пристигне во Њукасл бидејќи Барселона се наоѓа во големи финансиски проблеми и понуда од околу 40-тина милиони евра би била доволна за да се реализира трансферот.

Видео на денот