6 C
Скопје

ВИДЕО: Навални експресно уапсен на аеродромот во Москва, му се заканува затвор од 10 години

 Рускиот опозиционер Алексеј Навални откако слета на московскиот аеродром Шереметјево, задржан е во притвор.

Навални и покрај предупредувањето дека ќе биде затворен, тој денеска полета од Берлин, каде каде му беше укажана лекарска помош откако во август минатата година беше отруен со нервен агенс „Новичок”.

Претходно, официјална Москва го предупреди Навални дека ако до 30 декември не се врати во Русија, ќе биде уапсен бидејќи не ги испочитувал обврските за условните казни.

Навални има две условни казни по пет години за случаите „Кировлеса” и за „Ив Роше”. Во првиот случај е обвинет за проневера од над 16 милиони рубљи (околу 180.206 евра), а за вториот за проневерени повеќе од 30 милиони рубљи (околу 337.886).

Прочитајте и...  Неготино ќе бара воведување полициски час во Општината за спречување на ширењето на ковид-19

Според снимките кои ги објавија агенциите, Навални е задржан во притвор кога го покажа пасошот на руската полиција при контрола пред формалното влегување во Русија. На неговата сопруга Јулија, на неговиот портпарол и на адвокатот овозможено им е да влезат во Русија. Навални тогаш ја бакна сопругата и исчезна со полицајците.

Авионот со кој патуваше Навални наместо на Внуково слета на аеродромот Шереметјево.

Првично пилотот најавил доцнење од 30 минути поради „технички проблеми”, а потоа ги известил патниците оти авионот е пренасочен и оти ќе слета на московскиот аеродром Шереметјево.

Навални пристигна во Русија: Наместо на аеродромот „Внуково“, авионот со опозицискиот лидер слета на „Шереметјево“

Претходно, полицијата уапси околу 10 приврзаници на опозиционерот Алексеј Навални, кои го чекаат на аеродромот Внуково. Меѓу уапсените е и опозициската политичарка Љубов Собољ.

ВИДЕО I Апсења на московскиот аеродром „Внуково“: Приведени повеќемина приврзаници на Навални

Поврзани вести

Започна евакуацијата на жителите: Нов силен земјотрес со јачина од 8,0 степени близу Нов Зеланд

Слободен печат

ВИДЕО: Почина пензионираниот владика Атанасије

Илинка Иљоска

Николовски: Не гледам јасен бенефит од графата за етничка припадност

Слободен печат

Италија ги одложува локалните и регионални избори: Драстично е зголемен бројот на новозаболени од ковид- 19

Слободен печат

Бројот на случаи на ковид-19 во светот надмина 116 милиони лица

Слободен печат

ЕУ блокира испорака на вакцини на АстраЗенека за Австралија: Воспоставува и регистар за следење на извозот

Слободен печат

Остави Коментар