13 C
Скопје

ВИДЕО: НАСА симулираше удар на астероид на Земјата, резултатите на никого не му се допаднаа

Моментално не постои технологија на Земјата која би можела да запре голем астероид кој би се удрил во нашата планета, покажа симулација која била спроведена од водечка вселенска агенција.

Вежбата предводена од американската НАСА заклучи дека катастрофата би била неизбежна, дури и ако имаат шест месеци за припрема.

Хипотетичкото сценарио на ударот, кое се одиграло за време на конференција на планетарна одбрана во рамки на Обединетите нации, покажа дека сите влади се неподготвени за ваков вид на катастрофа.

„Ако би се соочиле со такво сценарио во вистинскиот живот, не би можеле да лансираме било какво летало во толку краток рок со моменталните способности“, рекле учесниците на конференцијата, пренесува Индепендент.

Единствен одговор на таков настан би била евакуација на загрозеното подрачје пред ударот на астероидот. Сепак, според симулацијата, зоната на ударот погоди големи делови од Северна Африка и Европа.

Американскиот милијардер, сопственикот на компанијата „Спејс икс“, Илон Маск, рекол дека ваков недостаток на решенија е „една од главните причини зошто ни требаат поголеми и понапредни ракети“.

НАСА веќе работи на технологии за поместување на астероидите од нивниот пат и планира да ја почне првата пробна мисија на својот систем ДАРТ кон крајот на оваа година, кој ќе пристигне до астероидот Диморфос во есента 2022 година. Американската агенција моментално следи околу 25.000 вселенски тела блиску до Земјата, а секоја недела на таа листа додаваат уште околу 30 нови.

Поврзани вести

ВИДЕО | Се слушна ѕвоното во Детската клиника: Малата Ана ја доби борбата со болестите

Слободен печат

Утре се одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Слободен печат

Бегал од полиција, па со 140 км на час удрил во лежечки полицаец

Слободен печат

Двајца станари со деменција побегнале од старечкиот дом во Тенеси благодарение на воената обука, персоналот казнет

Слободен печат

Деспотовски: Заврши времето на евтина работна сила, немаме луѓе за извоз

Слободен печат

Успорената демографија нема да ја сопре Кина

Гидеон Рахман/Financial Times

Остави Коментар