19 C
Скопје

ВИДЕО: НАСА објави снимка од слетувањето на Марс

Американската вселенска агенција (НАСА) прикажа снимки од  роверот „Презерванс“ кој влезе во атмосферата на Марс, се спушти и слета на црвената планета минатата недела, а беше емитувана и првата аудио снимка од звуците на оваа планет, соопшти НАСА.

Видеото што го објави НАСА покажува снимки откако вселенското летало влезе во атмосферата на планетата, кога се отвори неговиот падибран на седум милији од површината на Марс, а завршува кога тоа ќе се спушти на планетата.

 

 

Прочитајте и...  СВР Тетово: Пет кривични пријави за превозници кои возеле со над 50 отсто од дозволениот капацитет

Поврзани вести

Заев: Го јакнеме менталниот склоп на целото општество, случајот со Мијалков е резултат на досегашните реформи

Слободен печат

Саркисјан: Барам начин за мирно решавање на ситуацијата

Слободен печат

Маричиќ: Евростат потврди дека пописот ќе биде по меѓународни стандарди

Слободен печат

Полска воведува нови ковид правила: Го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

Слободен печат

ССМ: При крај сме со договорот за недела како неработен ден

Слободен печат

СВР Охрид: Жена со две малолетни внучиња биле нападнати од кучиња скитници во Кичево

Слободен печат

Остави Коментар