ВИДЕО: Наполи на чекор од ЛШ, славеше во Фиренца и го прескокна Јувентус

Лоренцо Инсиње уште до крајот на оваа сезона ќе игра за Наполи/Фото: EPA-EFE/CLAUDIO GIOVANNINI

Екипата на Наполи славеше со 0:2 на гостувањето кај Фиорентина во рамки на 37 коло во Серија А и се наоѓа на чекор од пласман во Лигата на шампионите и тоа на сметка на Јувентус.
Во првото полувреме немаше голови на „Артемио Франки“ за во вториот дел, гостите од Неапол со два гола да дојдат до големи три бодови кои ги искачија на третото место на табелата.
Прво, Драговски во 56 минута заработи директен црвен картон и го остави домашниот тим со играч помалку и тоа го искористи Наполи кој преку Лоренџо Инсиње и Пјотр Зјлелински постигна два гола за конечен триумф.
Македонскиот репрезентативец Елјиф Еламс остана на клупата за резервни играчи и не доби шанса од тренерот Џенаро Гатузо.


 

Видео на денот