20.8 C
Скопје

ВИДЕО: Наместо на врвот, Барса со голем кикс во борбата за титулата!

Денеска фудбалерите на Барселона изненадувачки се поразени на домашен терен од Гранада со резултат 2:1 после пресврт во последниот натпревар од 33 коло во „Ла Лига“.

На тој начин играчите на тренерот Роналд Куман пропуштија шанса да избијат на првото место на табелата во најсилното шпанско првенство. Гранада како по традиција повторно ги руши плановите на фаворитите, иако Каталонците водеа од 23 минута со погодокот на Меси.

Барса имаше уште неколку шанси да ја зголеми предноста, но не ги реализираше. Казната стигна во второто полувреме, најпрвин гостите израмнија во 63 минута кога Мингеза направи огромна грешка, а тоа го искористи Мачис.

180 секунди подоцна тренерот на домаќините, Куман доби црвен картон поради приговор кон судиите. Конечниот епилог беше поставен во 79 минута, Марин центрираше од левата страна, а Молина со глава ја затресе мрежата на тер Штеген.

Остануваат уште пет кола до крајот на сезоната, на врвот и натаму е Атлетико Мадрид со 73 бодови, следува Реал Мадрид со 71, колку што има и третопласираната Барселона, а шанси за титулата има и Севиља која е на четвртата позиција (70).

Започнува нова војна помеѓу ПСЖ и Барселона, откриена понудата на „светците“ за Меси

Поврзани вести

ВИДЕО: Не издржаа, се истепаа англиските и шкотските фанови

Слободен печат

Храбрата Шкотска и зеде бод на Англија

Слободен печат

Хрватите очајни: Спори сме, не заслуживме повеќе од реми

Слободен печат

Ѓоковиќ го продаде станот во Мајами за шест милиони долари

Слободен печат

ФОТО: Фудбалерите го „сефтосаа“ теренот на „Јохан Кројф“ арената

Слободен печат

Навивачите на Парма не му простуваат на Буфон: Си замина како платеник, сега не може да се вратиш како херој

Слободен печат

Остави Коментар