ВИДЕО: Најмалку тројца мртви во ужасните поплави во Кентаки

Фото Колаж на СП/ Профимедиа

Најмалку три лица загинаа во поплавите во источен Кентаки, соопшти денеска гувернерот Енди Бешер, наведувајќи дека бројот на жртвите може да биде двоцифрен.

Бешер претходно прогласи вонредна состојба и рече дека се очекуваат нови поплави.

Гувернерот информира дека две лица загинале во округот Пери и едно во округот Нот.

Една од жртвите во округот Пери е 81-годишна жена.

Видео на денот