ВИДЕО: Најмалку 25 загинати и седум исчезнати во катастрофалните поплави во Кина

Најмалку 25 лица загинаа, а седум исчезнаа во катастрофалните поплави што го погодија главниот град на кинеската провинција Хенан Џенгџоу, а властите издадоа предупредување за невреме на највисоко ниво.

Кинеската армија ја разнесе браната со цел да го блокира водотекот што се закануваше на една од најнаселените провинции Хенан, чиј главен град Џенгџоу кој беше сериозно погоден од поплавите. Акцијата за уривање на браната беше спроведена доцна во вторникот навечер во градот Луојанг, непосредно пред водата да го преплави Џенгџоу, блокирајќи ги патниците во метрото, учениците и граѓаните во канцелариите и становите.

Локалните власти соопштија дека седум лица биле пријавени за исчезнати.

Хорор во метро

Исплашени патници на метрото во Џенгџоу висеа за рачките на покривите на вагоните од метро, ​​заробени покрај вратата во надојдената вода, и ова беше само една од застрашувачките сцени.

– О, Боже, ова е како да снимаш хорор филм – на записот може да се чуе еден заробен човек во метрото, објави „Њујорк Тајмс“

 

Многу од заглавените објавија на социјалните мрежи повикувајќи на помош, според снимката што беше споделена и најавите на противпожарната служба Хенан.

„Водата во автомобилот го достигна нивото на градите. Не можам повеќе да зборувам, ве молам помогнете! “, Напиша една жена, Ксиаопеи.

Неколку минути подоцна, таа додаде: „Ако никој не дојде на помош за 20 минути, неколку стотици од нас ќе ги загубат своите животи во метрото во Џенгџоу“.

Додека ја носеше силен порој и додека едвај се бореше да ја задржи главата над водата, таа некако успеа да го фати јажето фрлено кон неа од нејзините спасувачи. Заедно, тие ја извлекоа на сигурно. Противпожарната служба подоцна потврди дека Сјаопеи е спасена.

Не е познато дали спасената жена од видеото е истата што ја испратила пораката.

Риби пливаа во метрото

Друг сведок од метрото за кинескиот CGTN изјави дека водата се искачила на ниво на рамото.

– Ако не се држите цврсто, водата лесно ќе ве однесе.

На снимките од подземната железница се гледа како риби пливаат во вагони, а автомобили, гранки и разни предмети лебдеа низ градот.

Другите снимки покажуваат дека жителите на Џенгџоу се на улиците со вода до колковите, очајно се обидуваат да ги извлечат заробениците од подземниот трговски центар со помош на јажиња. Клипот, кој го пренесе државниот весник „Пиплс дејли“, прикажува моторциклисти кои прават човечки ланец на патот, така што ќе имаат среќа да бидат понесени од силен порој.

Градското метро, ​​кое има седум линии и 153 станици, ги прекина своите активности додека поплавите продолжуваат, соопштија властите во провинцијата Хенан.

Човекот рачно се пумпал со кислород во белите дробови

Обилните дождови ја прекинаа електричната енергија низ целиот град. Една болница со скоро 20.000 пациенти беше целосно затворена во вторникот, а според сликите од социјалните мрежи може да се види дека првиот кат е поплавен.

На „Веиб“, еден корисник рече дека прекинот на електричната енергија ги исклучи респираторите во одделот за интензивна нега на универзитетската болница Женгжу. Таа подоцна рече дека медицинските сестри рачно пумпале кислород во белите дробови на нејзиниот татко.

„Пиплс дејли“ подоцна потврди дека болницата останала без електрична енергија и дека 600 критични пациенти морале да бидат префрлени во друг објект. До средата наутро беше обновено напојувањето со единицата за интензивна нега.

 

Видео на денот