ВИДЕО: Надал како во најдобрите денови, се најавува спектакл на „Ролан Гарос“

Рафаел Надал немаше големи проблеми на мечот со Ботик ван де Зандшулп/Париз, Франција/27 мај 2022/Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Рафаел Надал денеска се пласираше во четвртото коло на „Ролан Гарос“ откако го совлада Ботик ван де Зандшулп од Холандија по сетови 6:3, 6:2 и 6:4 за нешто повеќе од два часа игра.

Холанѓанецот подобро го отвори првиот сет и веднаш направи брејк, но Надал многу брзо се врати во игра, ја презеде контролата и го доби воведниот дел од мечот.

Во вториот сет доминираше Надал, а на ривалот му остави само два гема. А во третиот Надал тргна силно и стигна до 4:1, па наместо рутинска завршница следуваше брејк на Зандшулп за намалување на 4:3.

Имаше неколку проблеми, но шпанскиот тенисер успеа да го добие третиот сет со 6:4 и да го елиминира Ван де Зандшлуп со 3:0.

Во осминафиналето Надал ќе игра против Канаѓанецот Феликс Оже-Алијасим кој го елиминираше Филип Крајиновиќ од Србија со 7:6 (3), 7:6 (2) и 7:5.

Доколку Рафа ја оправда фаворитската улога против Канаѓанецот, а Новак Ѓоковиќ биде подобар од Диего Шварцман, во четвртфиналето ќе има пресметка меѓу Србинот и Шпанецот.

Шампионски ритам на Ѓоковиќ, Бедене не беше достоен ривал на „Ролан Гарос“

Видео на денот