8 C
Скопје

ВИДЕО: На вештачки остров во Дубаи отворена најголемата фонтана во светот: Две Гинисови атракции на вода во ист емират

На вештачкиот остров Палм Џумеира во Дубаи, вечерва е отворена Палм Фонтана која го презеде приматот од Дубаи фонтаната, со години беше најголема во светот, и влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Низ целодневна забава, натпреварувања, танцови претстави, огномет и ди-џеј сетови, Дубаи покажа дека туризмот, и во време на пандемија на ковид-19, му е на прво место. На спектаклот по повод пуштање во употреба на новата, најголема, фонтана во светот присуствуваа неколку илјади луѓе кои, сепак, ги почитуваа епидемиолошките мерки и препораки.

Новата водена атракција се простира на површина од 14.000 квадратни метри, централниот дел на Палм фонтаната оди до 105 метри и го следат повеќе од 3.000 ЛЕД сијалички. Во фонтаната се наоѓа морска вода што циркулира директно од Персискиот залив, без потреба од резервоар или опрема за нејзино филтрирање. Палм фонтаната има и аудио систем со високи перформанси и 86 звучници од двете страни.

Прочитајте и...  Заев за амандманите на Левица: Ова е срамна непочит кон македонските граѓани

Палм фонтаната ќе има 20 емисии со пет различни претстави што секојдневно ќе се прикажуваат од 19 часот, кога заоѓа сонцето, до полноќ додека водените перформанси ќе бидат следени од популарни песни од арапскиот свет, но и глобални хитови. Секоја емисија ќе биде со времетраење од три минути и ќе се изведува на секои 30 минути.

Поврзани вести

Бухова-Сотирова: Во тек се девет нови вонредни инспекциски надзори

Слободен печат

Османи: Договорот со Бугарија е решение, ќе се создаде предвидливост за негова примена

Слободен печат

СЗО: Можно е воведување електронски сертификати за вакцинација

И.И.

Потпишана Спогодба за партнерство, трговија и соработка со Велика Британија

МИА Агенција

Пендаровски: Покрај мерките на институциите коишто се најважни во моментов, потребна е и поголема индивидуална одговорност

Слободен печат

Најпознатата новогодишната елка со 50.000 сијалички и ѕвезда од три милиони „Сваровски“ кристали блесна среде празниот Менхетен

Слободен печат

Остави Коментар