-8 C
Скопје

ВИДЕО | Мумин: Талентирани боксери има, подготвени се за големи успеси

20 пати сум бил првак на Македонија, три пати освојувач на златен гонг, бронзени медали по европските првенства. Веќе 5 години сум во пензија која ја искористив да отворам академија и да им овозможам на младите да го запознаат овој спорт, изјави во Утрински брифинг боксерот Вели Мумин.

-Сите сегашни боксери беа на камп во Охрид. Од таму одвоив десетина луѓе и меѓу нив е Аземи. Со тој дечко и со уште други двајца мислам дека ќе имаме многу успеси, вели Мумин.

Со пандемијава од Ковид-19 имаме малку проблем и стагнираме додека трае оваа криза.

Тренираме на кеј и избегнуваме затворен простор. За да се стане боксер потребна е храброст. Талентот е 5%, тренингот е 90%. Потребни се медали од првенства за да се стигне до професионален боскер каде што полесно би се дошло до појас, изјави Мумин.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Најубавиот гол, „цепелин“ на релација Кузмановски - Лазаров!

Целиот разговор погледнете го тука:

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Златан Ибрахимовиќ, човек за кого нема граници!

Слободен печат

Митревски: Да продолжиме во ваков ритам и на наредните три мечеви!

Слободен печат

Евролига: „Кралевите“ на колена, фантастичната Црвена звезда го освои Мадрид!

Слободен печат

Единствени без бодови, ја стартуваме главната фаза против Словенија!

Слободен печат

Николов е новиот „волк“, Македонецот ќе игра за Лече

Слободен печат

Брестовац: Бековите беа навистина добри, во вториот дел ја подобривме одбраната!

Слободен печат

Остави Коментар