8 C
Скопје

ВИДЕО: Мрдна ли судството од „мртва точка“, разговор со новинарот Лука Андреев

Интересни рочишта се одвиваа оваа недела, но сепак голем дел од нив беа одложени. Оваа недела го чекавме случајот „Трезор“, на 22 март се закажани завршните зборови. Овој месец имаме рочишшта и за „Титаник“. „Друмарина“ е предмет кој се уште е во доказна постапка. Бонева го обвинува вештакот дека не ги измерил како што треба километрите. Тука е и судењето за случајот „Талир“ и за овој предмет рочиштето е одложено за 19 март. Очекувавме оваа недела да имаме интересен епилог, но најверојатно ќе треба да почекаме до крајов на месецов, изјави за Утрински брифинг, новинарот на „Слободен печат“ Лука Андреев.

-Ковид -19 во голема мера го намали интензитетот на судските разврски. На судските рочишта во голема мера се почитуваат сите протоколи. Во периодот кога не се одржуваа рочиштата, оној период од лани, тие беа ставени на stand by, значи застареноста беше решена со уредба на Влада. Предметите беа паузирани и застареноста не можеше да се стави во прашање, вели Андреев.

Прочитајте и...  Филипче по средбата со Лончар: Институтот „Торлак" ќе биде наш стратешки партнер за набавка на вакцини против ковид-19

Целиот разговор погледнете го во видеото:

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар