17.8 C
Скопје

ВИДЕО | Милевска: Идејата на ковид-сертификатите е да се отворат границите, но нејаснотиите околу нивната примена остануваат

Предлогот за воведување таканаречени „ковид-пасоши“ за слободно движење во рамките на Европската Унија, кој ќе биде предложен на 17 март, ќе важи само за вакцинирање со вакцини одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА).

Наведената причина е тоа што неодобрените вакцини нема да бидат опфатени со клаузулата за одговорност и контрола на квалитетот на Европската Унија.

-Од Европската унија инсистираат да не се нарекуваат пасоши туку сертификати. Како што се говори, се очекува да бидат тоа сертификати кои ќе ги одобрува само вакцините кои што се одобрени од ЕМА и тука мислам дека ќе има ако не правен, туку политички спор во најмала рака, изјави во Утрински брифинг дописничката на МИА од Брисел, Тања Милевска.

-Од тоа што се знае сертификатот ќе го има и во дигитална форма и на хартија. Она што ЕК цело време го повторува е дека сертификатот ќе ги почитува правилата за заштита на личните податоци, вели Милевска.

-Идејата е да се отворат границите, тоа е самата идеја на сертификатите, но доколку не ги прифатат другите вакцини кои се прифатени од ЕУ, прашање како мислат да ги отворат границите. Веројатно за земјите од Балкан ќе треба и понатаму ПЦР тест, карантин, смета таа.

-Унгарија ги одобри руските вакцини, така што во самата ЕУ е прашање како ќе го реши овој проблем кога и самите земји членки на ЕУ користат вакцини кои не се препорачани од ЕМА, вели Милевска.

Разговорот погледнете го во видеото:

 

 

Поврзани вести

Шведскиот премиер соочен со гласање за недоверба

Слободен печат

Папата повика на воспоставување хуманитарни коридори во Мјанмар

Слободен печат

ФОТО | Црн Дрим во Струга стана син

Слободен печат

Две лица загинаа во соoбраќајка на патот Штип-Крупиште

Слободен печат

Трагедија на Паличко Езеро: Се удавил маж, телото сѐ уште не е пронајдено

Слободен печат

Локализиран е пожарот во близина на „Слобода“, нема повредени

Слободен печат

Остави Коментар